List do pracowników Banku Pekao S.A. - Dialog 2005

Przejdź do treści
List do pracowników Banku Pekao S.A.
08.04.2019
Oświęcim, dnia 08 kwietnia 2018 r.
Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy
Wszyscy związkowcy przeżyli szok po otrzymaniu notyfikacji zwolnień grupowych. Nie ma słów, aby to opisać i oddać obraz, co się działo na spotkaniu z Zarządem Banku. Przyszli wszyscy, oprócz Pana Prezesa, ale nie mieli nam nic więcej do powiedzenia, niż napisali w notyfikacji zwolnień grupowych. Przykre jest to, że notyfikowali zwolnienia w 90 rocznicę założenia Banku Pekao S.A. oraz fakt, że wszystko ma miejsce tuż przed Świętami Wielkanocnymi.
Notyfikacja zwolnień ma swoje konsekwencje prawne – albo Pracodawca ze stroną związkową wypracują stosowne porozumienie (mamy na to 20 dni kalendarzowych), albo wydadzą regulamin zwolnień grupowych. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące powziętej decyzji Zarządu Banku można nawet skarżyć do organów ścigania, ale taka okoliczność nie przerywa trybu zwolnień.
W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, tylko walczyć o konkretne uzasadnienie zwolnień, opartych na liczbach i założeniach, musimy twardo walczyć o odprawy. Pieniądze muszą zabezpieczyć Pracowników w okoliczności utraty pracy tak, aby zwalniani ludzie, ich dzieci i rodziny nie musiały przeżywać traumy z tego powodu, że Bank Pekao S.A. postanowił zwiększyć zyski dla akcjonariuszy.
"Dialog 2005" zatrudnia na etacie w związku prawnika, zatem nasi Członkowie mają bezpośredni dostęp do porad prawnych (adres mailowy: dialog2005.prawnik@wp.pl), co w sytuacji zwolnień grupowych jest niezwykle istotne.
Pomagamy też w znalezieniu pracy, współpracujemy z ludźmi z branży head-hunters. Sytuacja na rynku pracy wcale nie jest łatwa dla bankowców, albowiem obecnie jest dużo zwolnień grupowych w branży – zwalnia Santander Bank Polska S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A. (wcześniej zwany BGŻ BNP Paribas S.A.), zwalnia Deutsche Bank Polska S.A. Alior Bank S.A. prowadzi zwolnienia w trybie indywidualnym z przyczyn nieleżących po stronie pracowników. Zatem wiele osób spośród zwolnionych z banków, powinno myśleć o przebranżowieniu. Na naszej stronie internetowej dialog2005.org można się zgłaszać w celu poszukiwania pracy, na stronie jest też zakładka – Strefa Członkowska, tam będziemy publikować szczegółowe sprawozdania z konsultacji nad przedmiotem zwolnień grupowych w Pekao S.A. Zapraszamy naszych Członków do aktywnego uczestnictwa w tym procesie.
Pełny tekst artykułu oraz notyfikacja zwolnień grupowych dostępna jest w "Strefie Członkowskiej".
Wróć do spisu treści