W dniu 16 lutego 2019 r. w Oświęcimiu odbyło się doroczne sprawozdawcze Walne Zebranie Delegatów NZZPBiU „Dialog 2005”.
Ogólne Zebranie Delegatów Organizacji Międzyzakładowej otworzyła kol. Alicja Jędrych, Przewodnicząca Związku. Przewodnicząca przywitała Delegatów, poprosiła o listę obecności i stwierdziła kworum do odbycia Zebrania oraz do przyjęcia zmian w Statucie Związku.
Po otwarciu Zebrania Członkowie Zarządu Związku, pracujący w Deutsche Bank Polska złożyli na ręce Przewodniczącej „Dialog 2005” podziękowania za udział i wsparcie w negocjacjach dotyczących zwolnień grupowych w tym Banku, oraz wynegocjowanie dla zwalnianych pracowników godziwych odszkodowań.

Następnie Przewodnicząca „Dialog 2005” przedstawiła porządek obrad:
- Ustalenie kworum do podejmowania uchwał.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Ustalenie trybu głosowania.
- Wybór Przewodniczącego Zebrania.
- Podjęcie uchwał Ogólnego Zebrania Delegatów NZZPBiU „Dialog 2005”.
- Sprawy bieżące.
- Zakończenie zebrania.
Delegaci wybrali na Przewodniczącego Zebrania kol. Alicję Jędrych. Przewodnicząca przystąpiła do realizacji porządku obrad. Przedstawiła sprawozdanie z realizacji planu finansowego za rok 2018 oraz budżet na rok 2019 r. Zarówno sprawozdanie, jak i plan budżetu zostały zatwierdzone przez Delegatów jednogłośnie.
Członkowie Zarządu przedstawili następnie sprawozdania z działalności Związku w poszczególnych bankach:
- kol. Alicja Jędrych przedstawiła sprawozdanie z działalności w Pekao S.A., Deutsche Bank Polska S.A. oraz Santander Bank Polska S.A.
- kol Anna Oprocha-Piech zaprezentowała działalność „Dialog 2005” w BGŻ BNP Paribas S.A.
- kol. Wojciech Płusa – przedstawił Delegatom działania Związku w Alior Bank S.A.
W trakcie tego punktu Zebrania z sali padały pytania o szczegóły dotyczące podejmowanych w poszczególnych bankach działań, które przerodziły się w ożywioną dyskusję.
Następnie Komisja Rewizyjna przedstawiła Delegatom i Zarządowi Związku protokoły z kontroli dokumentacji finansowej i oceny zgodności działalności Związku ze Statutem.
Ogólne Zebranie Delegatów podjęło uchwały dotyczące:
- zatwierdzenia sprawozdania Zarządu „Dialog 2005” z działalności za rok 2018,
- zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2018 r.,
- udzielenia absolutorium dla Przewodniczącego „Dialog 2005” za 2018 r.
- udzielenia absolutorium dla Zarządu „Dialog 2005” za 2018 r.
- udzielenia absolutorium dla Komisji Rewizyjnej z działalności za 2018 r.
- zmiany adresu siedziby NZZPBiU „Dialog 2005”.
Do Zarządu Organizacji Międzyzakładowej NZZPBiU „Dialog 2005” został dokooptowany kol. Zbigniew Wędzicha, pracownik Santander Bank Polska S.A.
Delegaci podjęli również uchwałę w sprawie przystąpienia „Dialog 2005” do sporu zbiorowego w Pekao S.A. w kwestiach dotyczących warunków pracy. Zarząd podejmie próbę kolejnych interwencji do Zarządu Banku w kwestiach dotyczących nacisków sprzedażowych, nadawania pracownikom programów naprawczych, obarczania pracowników nadmierną ilością pracy, zniwelowania różnic płacowych występujących na tych samych stanowiskach. W przypadku braku reakcji będziemy gotowi do sporu.
„Dialog 2005” pracuje już w kilku bankach. Warunki zatrudniania są różne natomiast martwi nas, że w wielu bankach brakuje szacunku do pracowników oraz do klientów. Pracownik banku powinien być podmiotem w firmie a nie trybikiem w korporacji, jak to ma obecnie miejsce. Klient to partner w biznesie bankowym. Wszystkie produkty, które są oferowane klientom banków powinny być dla klienta bezpieczne. Nie do przyjęcia jest, aby klient powierzył bankowi własne pieniądze (fundusze) i był narażony na utratę części powierzonych środków finansowych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rok 2008 niczego nie nauczył naszych menedżerów. Dlatego też będziemy propagować akcję „Szacunek” mając na względzie pracowników i klientów jednocześnie.
W dalszej części Zebrania wywiązała się dyskusja na temat procesu zwolnień grupowych w Santander Bank Polska S.A. W dniu 31.01.2019 r. zostało podpisane „Porozumienie w sprawie zwolnień grupowych”, które zgodnie ze strategią Związku ma być odpowiedzią na wypracowane wcześniej standardy w zakresie osłon socjalnych dla pracowników zwalnianych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Dobre standardy zostały w latach ubiegłych wypracowane w Banku BPH S.A., Alior Bank S.A., BGŻ BNP Paribas S.A. oraz Deutsche Bank Polska S.A. Zwolnienie z pracy wiąże się z wielkim stresem pracowników, za którymi stoją rodziny. Zdajemy sobie sprawę, że kwestie finansowe nie są w stanie wynagrodzić doznanej z tytułu utraty pracy krzywdy, ale uzyskane z odszkodowań pieniądze pozwalają zapewnić kilkumiesięczny byt w okresie poszukiwania nowej pracy.
Przewodnicząca „Dialog 2005” poinformowała Delegatów Związku, że została nawiązana współpraca „Dialog 2005” z firmami headhunterskimi oraz fundacjami pośredniczącymi przy poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Żaden Członek Związku nie pozostanie w tym zakresie bez pomocy. Na stronie internetowej Związku zostanie udostępniony formularz umożliwiający zgłoszenie faktu poszukiwania pracy, określenia swojego doświadczenia zawodowego i oczekiwań w stosunku do nowej pracy. Następnie będziemy kontaktować zainteresowane osoby z headhunterami.
Kończąc Zebranie Przewodnicząca Związku podziękowała wszystkim Delegatom za współpracę. Członków Zarządu angażujących się w sprawy pracowników poszczególnych banków prosiła o dalsze zaangażowanie i życzyła wytrwałości w działaniach na rzecz Członków Związku.
