Akty prawne
Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Sprawdź podstawowe akty prawne związane z domeną działalności związków zawodowych.
Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownikówPobierz
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracyPobierz
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracyPobierz
Prawo pracy
Prawo pracy nie musi być trudne i niezrozumiałe dla pracownika. Sprawdź nasze artykuły, w których wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z prawem pracy oraz komentarze do wyroków sądowych.
Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika
Jeżeli w zakładzie pracy dojdzie do zwolnień grupowych, czy też indywidualnych z przyczyn nie dotyczących pracowników, pracodawca ma pewne obowiązki.
Nowe regulacje BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe
Nowelizacja przepisów Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Sąd przywróci pracownika przed prawomocnym wyrokiem
Jeśli pracownik odwoła się od wypowiedzenia umowy, Sąd przywróci go do pracy, ale pracodawca odwoła się od wyroku, to pracodawca będzie musiał ponownie zatrudnić pracownika.
Ustalenie terminu na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika
Miesięczny termin należy liczyć od uzyskania przez pracodawcę sprawdzonych, pewnych, zweryfikowanych informacji o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie umowy.
Co wlicza się do czasu pracy po zmianach w Kodeksie Pracy?
Czas nieświadczenia przez pracownika pracy, np. z powodu oczekiwania na jej przydzielanie, stanowi jego czas pracy, jeżeli tylko pracownik jest faktycznie gotów do jej wykonywania.
Kontrola zwolnień lekarskich pracowników
Pracodawca ma prawo do kontroli swoich pracowników, w czasie trwania ich zatrudnienia, jeżeli jest dla nich płatnikiem zasiłków, tj. zgłasza do ubezpieczenia chorobowego.
Czy pracownik powinien składać wniosek o urlop okolicznościowy?
Przepisy dotyczące sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy nie przewidują obowiązku składania pisemnego wniosku o udzielenie urlopu okolicznościowego.
Przeniesienie osoby zatrudnionej na zastępstwo do innej pracy
Pracodawca na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy ma możliwość powierzenia pracownikowi na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym innej pracy niż określona w umowie o pracę.
Jak sąd ustali zapłatę za nadgodziny w systemie zadaniowym
Zasądzając „odpowiednie” wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, sąd „rozważając wszystkie okoliczności sprawy” zmierzać ma do odkrycia najbardziej zbliżonej wartości.