Apel Zarządu „Dialog 2005” do Zarządów Banków w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego

Zarząd NZZPBiU „Dialog 2005” wystosował w dniu dzisiejszym apel do Zarządów Banków, w których działa Związek w związku z zagrożeniem epidemicznym pracowników i klientów banków. Będziemy oczekiwać od każdego Banku informacji o działaniach podjętych w tym zakresie.


Sz. P. Krzysztof Bachta – Prezes Zarządu Alior Bank S.A.

Sz. P. Michał Gajewski – Prezes Zarządu Santander Bank Polska S.A.

Sz. P. Marek Lusztyn – Prezes Zarządu Pekao S.A.

Sz. P. Tomasz Kowalski – Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska S.A.

Sz. P. Przemysław Gdański – Prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polski S.A.

Sz. P. Przemysław Kończał – Prezes Zarządu Santander Consumer Bank S.A.

W zeszłym tygodniu, w środę Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił, że koronawirus COVID-19 powinien być określany i traktowany jako pandemia. Na konferencji prasowej w Genewie Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył:

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań (rządów poszczególnych krajów).

Polski Rząd po wielu dniach oczekiwania na pojawienie się wirusa w Polsce wreszcie wprowadził w życie specustawę, która reguluje kilka ważnych spraw w obliczu rozprzestrzeniającej się choroby. Niestety, ale nie zastąpi ona działań zarządów firm w trosce o pracowników i klientów. Specustawa nie zastąpi też rozwagi i ostrożności w codziennym postępowaniu każdego z nas.

My, jako związki zawodowe jesteśmy nie tylko głęboko zaniepokojeni, ale i zdruzgotani, albowiem Zarządy Banków w obliczu szczególnego zagrożenia życia i zdrowia zarówno pracowników i klientów działają opieszale i niewystarczająco, aby chronić jednych i drugich. W oddziałach banków brakuje należytego zabezpieczenia ludzi, pracujemy przy otwartych biurkach a brakuje maseczek, rękawiczek, które powinny być kilka razy dziennie zmieniane – praktycznie po każdym obsłużonym kliencie. Szczególnie zagrożeni są pracownicy, którzy pracują przy gotówce, którą trzeba ręcznie liczyć, następnie przeliczyć na maszynkach do liczenia pieniędzy. Sypie się pył, teraz już śmiertelny pył, na biurka, na osoby przeliczające pieniądze. Przez ostatnie lata banki poczyniły szczególne oszczędności w dziedzinie czystości wiemy, że niektóre firmy sprzątające mają zlecenia na ½ – 1 h na sprzątanie naszych oddziałów i innych pomieszczeń. Pytamy zatem, czy w tak krótkim czasie można dokładnie wymyć i odkazić biurka i podłogi? Jakie kroki podjęliście, aby zapewnić czystość w naszych miejscach pracy w obliczu szerzącej się choroby zakaźnej?

To, w jakim czasie poradzimy sobie z pandemią zależy od nas samych – od higieny życia i od ilości bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. Czym później to zrozumiecie, tym większe pokłosie zbierze koronawirus – ludzkie i biznesowe. Czym większe lekceważenie sytuacji, tym skutki będą dotkliwsze i trudniej odwracalne.  

Wnosimy o zamknięcie oddziałów banków i zadbanie o dostęp do pieniędzy w bankomatach poprzez częste doładowania w gotówkę. Koniecznym jest zadbanie o środki dezynfekcji przy bankomatach tak, aby każdy klient mógł odkazić ręce po odbiorze gotówki i pracy na klawiaturze bankomatu.

W tych segmentach działania banku, gdzie jest możliwa praca zdalna, powierzajcie obowiązki do wykonania w domu. Tam, gdzie ludzka praca jest niezbędna na miejscu do utrzymania infrastruktury banku, zadbajcie o bezpieczeństwo pracowników w sposób profesjonalny i niech Was Bóg broni, abyście oszczędzali na bezpieczeństwie. To nie jest dobry czas na ściganie się o zyski, o współczynniki giełdowe, to czas troski o pracowników i naszych klientów.

Nie chcemy wzbudzać paniki, bo ta jest zgubna. Nam chodzi o skuteczne działania prewencyjne, zapobiegające zarażeniom. Zadbajcie o nas i klientów !!!

Zarząd NZZPBiU „Dialog 2005”