Dziękujemy za zaufanie, cieszymy się bardzo, że w dziedzinie uzwiązkowienia w Alior Banku poszliśmy do przodu.
Przygotowujemy sprawozdanie z ilości członków na koniec listopada i będzie co Pracodawcy pokazać. Na tym nam zależało z powodu toczących się rokowań w sprawie zwolnień grupowych w Banku.
Prosimy o jeszcze, bo przed nami dużo pracy, także w zakresie wynegocjowania warunków zatrudnienia oraz funkcjonowania funduszu świadczeń socjalnych. Pokażmy wspólnie, że jesteśmy silnym partnerem, z którym warto i trzeba rozmawiać.
Związki zawodowe muszą też dysponować pieniędzmi, które przeznaczamy w głównej mierze na wsparcie prawne w zakresie: indywidualnych konsultacji dedykowanych naszym Członkom, pokrywamy lub dofinansowujemy koszty adwokata do sądu pracy (do 1.500 zł). W przypadku prowadzenia rokowań i negocjacji dokumenty kierujemy do oceny merytorycznej i prawnej do naszych ekspertów, z którymi nawiązaliśmy stałą współpracę. Obecność ekspertów na spotkaniach z Pracodawcą w wielu przypadkach jest wręcz niezbędna (tutaj Kancelaria „Strecker” pomaga nam, uczestniczy w negocjacjach. Pani mec. Malwina Strecker jest mediatorem z listy ministra pracy, kompetentna i doświadczona, skuteczna w sądach, w wielu sprawach nam pomogła).
Pracownicy Aliora (rdzenni) są trochę zagubieni z powodu kilku ofert skierowanych do nich przez związki zawodowe. Ale jak Państwo widzą demokracja działa, jest wybór – od lewicy (o ile polską, kawiorową lewicę można nazywać lewicą) do prawicy (o ile lewicującą prawicę można nazwać prawicą), po związek branżowy, apolityczny, a takim jest „Dialog 2005”.
Naszym celem jest utworzenie w Polsce dużego związku branżowego, który może reprezentować sektor finansowy. W taki sposób związki działają w Europie – ogrodnik reprezentuje ogrodników, bankowiec banki, nie inaczej. Polskie, duże centrale związkowe, zagubione w gąszczu interesów górników, pielęgniarek, lekarzy itp. w naszym odczuciu nie traktują poważnie problemów bankowców. Dlatego czas na branżę. Ofertę kierujemy do młodych ludzi nieobciążonych grzechami PZPR-u i nieuwikłanych w spory post-solidarnościowe. „Dialog 2005” zrzesza i korzysta z doświadczenia tych, którzy mają wiedzę historyczną i zawodową, zdają sobie sprawę z sytuacji w Polsce oraz z tego, że banki poszły w złym kierunku i chcą ten stan rzeczy z nami poprawiać. Bank nie jest fabryką podkoszulek i nie można od ludzi żądać akordu. Bank nie może być traktowany przez top menedżerów jak świątynia hazardu i niewyczerpane źródło osobistych dochodów. Czas to zmieniać, bo na tego typu założeniach padły na twarz duże korporacje.
Po raz kolejny podkreślamy, bardzo trudny i przykry etap reorganizacji banku i zwolnień grupowych w Alior Banku musi być przeprowadzony w sposób profesjonalny, z uwzględnieniem racji stron.
Nasze cele
- Po pierwsze – ilość osób do zwolnienia jest zatrważająco wysoka. Bank BPH przed połączeniem z Alior Bankiem przeprowadził restrukturyzację Centrali i Oddziałów. „Dialog 2005” bardzo krytycznie odnosił się do kierunków reorganizacji Banku BPH, nasze argumenty i obawy kierowaliśmy w stronę Zarządu, Nadzoru Finansowego i innych instytucji, a oni odpowiadali, że działania są poprawne lub nie mogą nic zrobić, bo Zarząd działa w granicach prawa. W listach kierowanych do Pracowników BPH przez Prezesa Zarządu oraz podczas negocjacji zapewniano nas o tym, „że Alior Bank popiera ten plan (transformację sieci oddziałów w sieć franczyzową) i chce byśmy zrealizowali go przed finalizacją sprzedaży”. Byliśmy przekonani, że w związku z przejęciem BPH przez Alior Bank to jest „ostatnia krew” pracowników, a teraz kolejne 2.600 ludzi do zwolnienia. Coś tu nie gra i tego będziemy dociekać. Prosty przykład – Prezes stawia na rozwiązania technologiczne i równocześnie część informatyków ma zwolnić. A może ich zagospodarować, dodatkowo przeszkolić?
- Rozmowy menedżerów z pracownikami. Temat zwolnień jest trudny i przykry dla przełożonych i ich ludzi. Bardzo serdecznie prosimy Kierowników, Dyrektorów, abyście stanęli na wysokości zadania i w sposób staranny podeszli do tego zagadnienia. Chcielibyśmy, aby przeprowadzić rozmowy z tymi Pracownikami, których Bank chce dalej zatrudniać. Powiedzcie im o tym, powiedzcie kilka słów podziękowania za zaangażowanie i dobrą pracę. Słowo „dziękuję” ma magiczną moc, uwierzcie. Popatrzcie na swój zespół oczami gospodarza, który też musi się rozstać z niektórymi ludźmi, ich też potraktujcie dobrze, z należytą atencją. Być może macie możliwości w znalezieniu im innej pracy, to pomóżcie. Nie bądźcie też obojętni na ich sytuację życiową, bierzcie pod uwagę każde zgłoszenie.
- Program Dobrowolnych Odejść – to jest dobre rozwiązanie, pod warunkiem ustalenia przejrzystych procedur. Zapewniamy Państwa, że dołożymy wszelkich starań, aby jak najbardziej „znieczulić” proces zwolnień i to jest jeden ze sposobów.
- Szkolenia. W trakcie reorganizacji przedsiębiorstwa łączone są pewne obszary, ale w innych miejscach pojawiają się nowe miejsca pracy – większa firma wymaga też ludzi do wsparcia a także do innych, nowych zadań. Często spotykamy się z takim zjawiskiem, że w pośpiechu zwalniają ludzi, a za kilka tygodni ogłaszają nabór do pracy, gdzie potrzebują ludzi z podobnymi lub takimi samymi kwalifikacjami, jakie posiadali zwolnieni.
- Współpraca w celu wsparcia tych, którzy szukają pracy. „Dialog 2005” ma swoje doświadczenie w tej dziedzinie. Nasze koleżanki i koledzy, którzy po zwolnieniu znaleźli pracę dawali nam informację o wakatach w ich nowej firmie. My zbieraliśmy CV tych Pracowników, którzy szukali nowego zatrudnienia i kierowaliśmy ich pod konkretny adres. Pracownicy bankowości są zdolni, łatwo przystosowują się do nowych warunków. Otrzymywaliśmy nawet podziękowania od pracodawców, którzy byli wdzięczni za to, że dobrego pracownika im przysłaliśmy. Liczymy na to, że podobną pomoc uruchomimy. Teraz, dodatkowo zrobiliśmy przegląd pracodawców o dobrej opinii, będziemy pomagać. Liczymy też w tej dziedzinie na współpracę z Kadrami Alior Banku, albowiem będziemy też pracować nad konkretnym programem wsparcia w dziedzinie poszukiwania pracy.
Zapraszamy w nasze szeregi, dajcie nam moc
Następna tura negocjacji w najbliższy poniedziałek.
Co do zasady skupiamy się na informowaniu o naszych działaniach i bieżących wydarzeniach w Banku naszych członków. Jednak ze względu na wyjątkowość sytuacji pozwolimy sobie we wtorek lub środę przekazać Państwu następne informacje.
Jeśli komuś nie potwierdziliśmy jeszcze wpływu jego deklaracji członkowskiej, prosimy o cierpliwość; mamy nadzieję w ciągu kilku dni ogarnąć napływające skany oraz oryginały i wtedy dopełnimy formalności.