Prośba o aktywność w mediach społecznościowych

Pomimo trwającej pandemii wiele branż gospodarczych funkcjonuje. Niektórzy wypełniają obowiązki pracownicze w bardzo ciężkich warunkach np. lekarze, pielęgniarki – ludzie ratujący ludzkie życie, inni w sklepach będąc w bezpośrednich kontaktach z klientami, jeszcze inni, których nie sposób wymienić pomagają utrzymać gospodarkę i warunki społeczne na znośnym, godziwym poziomie. Wśród tych, którzy utrzymują przy życiu gospodarkę są pracownicy banków – to stwierdzenie nie jest przesadzone, albowiem nawet trudno sobie wyobrazić jak funkcjonowałoby państwo bez dostępu do pieniędzy osób fizycznych i firm. My zapewniamy ciągłość obsługi klientów, niezależnie od poziomu zagrożenia zdrowia i życia.

„Dialog 2005” jest zwolennikiem partycypacji i partnerstwa pracowników w biznesie, niestety słaby rynek pracy przez lata dyktował swoje warunki. Nie było polskiej firmy lub z kapitałem zagranicznym, która w sposób przejrzysty wynagradzała pracowników uznając godziwie wszystkich, którzy wypracowali przychód dla firmy, nawet miliardowy.

Jeżeli chodzi o płace w bankowości dzielimy się na dwie warstwy społeczne – zarząd i kadra menedżerska z wynagrodzeniami, których wysokość wręcz szokuje, z drugiej strony pozostali, którzy „dowożą wyniki” i niewiele mają z pracy, którą wykonali na rzecz przedsiębiorstwa. Obecnie, kiedy coraz trudniej wypracować premię wielu pracowników wykonawczych pozostaje na tzw. gołej pensji, z której trudno wyżyć. I w takim czasie polski Rząd ustawowo reguluje stosunki pracy do tego stopnia, że pracodawca może wszystko – może zwolnić z dnia na dzień, obniżyć wynagrodzenie zasadnicze – niezależnie od kondycji finansowej firmy. Znamy już przypadki firm, którym nie grozi upadłość, a zwalniają swoich pracowników i równocześnie zatrudniają na umowy śmieciowe.

Zapisy dotyczące prawa pracy, zawarte w Tarczy 4.0, to nic innego, jak wypowiedzenie stanu wojennego pracownikom przez ustawodawcę w trakcie trwania epidemii oraz 12 miesięcy po jej ustaniu. Ustawy są procedowane bez uwzględnienia stanowisk strony społecznej. A wszystko rozgrywa się „w ciszy gabinetów”, bo media są zajęte prezydencką kampanią wyborczą.

Prosimy Was, aby nasz list do senatorów i parlamentarzystów udostępniać w mediach społecznościowych. Wystarczy wkleić i udostępnić link: https://dialog2005.org/list-otwarty-w-sprawie-ingerencji-panstwa-w-prawo-pracy-tarcza-4-0/

Ludzie powinni wiedzieć o tym, co nam szykują. „Dialog 2005” przygotowuje się na wojnę, którą zamierzają nam wydać rządzący. Możemy wygrać, jeżeli będziemy razem. Nie pozwolimy, aby po cichu spychali pracowników do roli niewolników, a taką rolę nam przypisują przepisy prawa pracy zawarte w Tarczy 4.0

Pozdrawiam serdecznie
W imieniu własnym i Zarządu „Dialog 2005”
Alicja Jędrych
Przewodnicząca