Rewolucja w bankowości

Ponadnarodowe korporacje bankowe zamierzają współpracować ze światowymi potentatami dysponującymi ogromną ilością danych o klientach tj. Google, Amazon.com, Facebook oraz Apple w celu sprzedaży produktów bankowych.

Możliwości techniczne są, możliwości sortowania danych i tworzenia profilu klientów są, jedno, co stwarza problemy, to bezpieczeństwo cyfrowe. Cyberprzestępczość ma się dobrze i coraz lepiej, zdarza się, że jest organizowana przez państwa. Jednakże globalne korporacje dysponują ogromnymi pieniędzmi i są przekonane, że stworzenie bezpiecznych systemów jest możliwe i z tym zagadnieniem sobie poradzą.

Banki przygotowują już nowe modele obsługi klientów, definiują nowe stanowisko pracy o nazwie Internetowy Doradca Inwestycyjny, który będzie oferował sprzedaż produktów bankowych przygotowanych pod dany profil klienta. Powyższe rozwiązania nie spowodują likwidacji placówek bankowych, ale ich ograniczenie i przystosowanie do wielokanałowej obsługi klientów.

Trwają prace nad możliwością ponadnarodowej obsługi przy wykorzystaniu wirtualnych pieniędzy tzw. krypto monet (waluta społeczności, nie da się jej podrobić, nie jest pod kontrolą rządów i ich banków). Transakcje przy użyciu krypto waluty są bezpieczne, szyfrowane asymetrycznie i co najważniejsze transakcje odbywają się w czasie rzeczywistym nawet przy przelewach międzynarodowych.

Science fiction? Niestety, to szybkim krokiem nadchodząca rzeczywistość. Jeżeli stworzą bezpieczny system, to wygrają bardzo dużo, zyski liczone będą w bilionach (dolarów lub krypto monet ☺). Jeżeli jednak wygrają hakerzy, to nastąpi cyber-koniec świata, którego skutków nie da się ocenić.

Poniżej prezentacja przekazana przez FECEC w dniu 17.06.2016 r. podczas naszego zebrania w Krakowie.