Sprawy niefinansowe i finansowe

Dziś sprawy finansowe i niefinansowe.

Sprawy niefinansowe

Z każdej strony idzie nowe. Państwo najlepiej o tym wiedzą, gdyż Pracodawca co chwilę przypomina nam, że cyfrowy buntownik tuż, tuż. Zanim Bank do końca się zbuntuje, a współpraca z Pekao nabierze kształtów, spróbujmy przejść suchą stopą przez to Morze Nowości.

Póki co doskwiera nam taki problem: „Upomniałbym się o awans, o podwyżkę, o umowę na czas nieokreślony, o rozliczenie godzin nadliczbowych, o godne traktowanie, ale co to będzie, gdy przełożony się o tym dowie, pewnie relacje się nam zepsują.”

Akurat szczęśliwie się składa, że oprócz zmian cyfrowych Alior zapowiedział zmianę roli przełożonego (z poganiacza na współpracownika),

Jedni pewnie w tę rolę wejdą łatwiej, inni z trudem, a niektórym może się nie udać. Na szczęście, wzorem innych nowoczesnych firm zostanie wprowadzona ocena przełożonych przez podwładnych. Cieszymy się, bo był to nasz postulat do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Mamy z tym dobre doświadczenia z BPH. Dość długo to trwało zanim pracownicy się przełamali (pomimo, że ocena była anonimowa) i zaczęli się do tej oceny przykładać, ale w wielu miejscach był to sposób na uzdrowienie sytuacji.

Pewnie lada dzień Alior ogłosi coś w rodzaju Kodeksu etyki. Chętnie pomożemy wdrożyć go w życie.

Na powyższy cytat dotyczący dylematu, czy warto się wychylać, Pani Wiceprezes Urszula Krzyżanowska-Piękoś na ostatnim spotkaniu ze związkami zawodowymi odpowiedziała: „Bankierzy są dorosłymi ludźmi, ich rolą jest upominanie się o swoje. Albo rzeczywiście im zależy na awansie, na umowie, na poprawie warunków, albo nie.” Od siebie dodamy, że jeśli komuś brakuje śmiałości lub nie wierzy w tak radykalną zmianę przełożonych, związek zawodowy „Dialog 2005″” swoim Członkom oferuje pośrednictwo w zgłaszaniu, a potem prowadzeniu spraw indywidualnych w Alior Banku.

Pracodawcę podczas spotkań ze związkami zawodowymi reprezentują zwykle Dyrektorzy wyższych szczebli (głównie kadrowi) oraz Prawnicy. Deklarują oni, że aliorowskie środowisko pracy ma być wolne od presji i stresu (tego negatywnego, bo pozytywny podobno pobudza do działania) oraz od złego traktowania jednych pracowników przez innych (przez przełożonych, współpracowników, może nawet podwładnych). Niestety, na nasze pytania jak zamierzają tego dokonać, odpowiedzi nie otrzymujemy. Być może wynika to z tego, że nie do końca zdają sobie sprawę jak te zjawiska działają w praktyce. Naszym obowiązkiem jest uświadamiać ich w tym zakresie, ale nie chcielibyśmy posługiwać się przykładami zbyt historycznymi, lecz w miarę bieżącymi, z aliorowskiego podwórka. I tu zaczyna się Państwa rola zadbania o własne miejsce pracy, poprzez mailowe informowanie nas o bolączkach. Innej drogi nie ma. Dyrektorzy Kadrowi nie poprawią czegoś z czego nie zdają sobie sprawy lub mogą udawać, że o problemie nie wiedzą, gdyż nikt im oficjalnie go nie zgłosił. Oczywiście zapewniamy anonimowość. Nasze dotychczasowe zbiory, które mamy z ostatnich tygodni, przekażemy Pracodawcy jako przykłady jedynie za zgodą autorów zgłoszeń.

Sprawy finansowe

Spór pomiędzy związkami a Pracodawcą dotyczy:

  • Wypłacenia nagrody świątecznej wszystkim pracownikom, gdyż formalnie jest ona należna tylko pracownikom exBPH, którym nie zmieniono umowy o pracę w zakresie exBPHowskich warunków wynagradzania. Na spotkaniu w dniu 15.11.2017 r. argumentów za wypłatą nagrody świątecznej ze strony związkowej padło wiele, natomiast pieniądze musi wyłożyć Bank, więc póki co Pracodawca wziął czas na zastanowienie.
  • Sposobu zagospodarowania niewykorzystanych środków z ZFŚS, które mogą pozostać na koniec roku. Związki wnioskują o świadczenie pieniężne, które częściowo pomoże pracownikom sfinansować wydatki świąteczne. Pracodawca jest za przekazaniem niewykorzystanych środków na pożyczki remontowe i mieszkaniowe.
  • Bank finalizuje zakup biletów kinowych ze środków ZFŚS. Tu właściwie sporu nie ma, trwają jeszcze uzgodnienia, jak aneksować Regulamin ZFŚS, aby to świadczenie jak najprościej i jak najszybciej uruchomić, czyli zdążyć przed Świętami.