Zakończenie konsultacji zwolnień grupowych w Pekao S.A.

Prywatne przedsiębiorstwo ma konkretnego właściciela, który ma prawo urządzić sobie strukturę firmy tak, jak uważa. I każdy z Was, kto prowadził firmę wie, że to jest święte prawo właścicielskie. Są tacy, którzy próbują ludziom wmówić, że taki proces można powstrzymać a do tego jedynie jest potrzebny strajk, ale nigdy i nigdzie tego sposobu nie wypróbowali.

Organizacje związkowe działające u danego pracodawcy mają prawo i obowiązek upomnieć się o ludzi, zabezpieczyć ich finansowo, jeżeli zmiana struktury przynosi ograniczenie zatrudnienia. Trzeba też chronić przed utratą pracy tych, którzy mają trudną sytuację życiową, to też związkowa powinność. Jesteśmy przekonani, że w trudnym czasie zmian organizacyjnych i technologicznych, które będą przeprowadzone w naszym Banku i których następstwem są zwolnienia grupowe, wywiązaliśmy się dobrze ze swoich obowiązków. Pakiet socjalny, który wynegocjowaliśmy dosłownie „w pocie czoła” nie jest gorszy niż udało się wywalczyć w innych bankach, w których prowadziliśmy negocjacje zwolnienia grupowego. To, że negocjowaliśmy min. dla Banku BPH S.A., Alior Banku, Banku BNP Paribas S.A. (wcześniejsza nazwa BGŻ BNP Paribas S.A.), Deutsche Bank Polska oraz w Santander Bank Polska S.A. to nie tylko nasze bezcenne doświadczenie, ale przyczyniło się do dobrej pozycji startowej w Pekao S.A., albowiem pracodawcy posługują się tzw. przykładami rynkowymi w branży, a te zdążyliśmy już wypracować. W przypadku podawania niepełnej informacji o standardach rynkowych, dysponując oryginałami Porozumień, które podpisywaliśmy w innych bankach mogliśmy prostować poglądy czy też niepełną wiedzę na ten temat naszego Pracodawcy.

Pomimo różnic w podejściu do sposobu zabezpieczenia pracowników udało się wspólnie zbudować kompromis pomiędzy związkowcami, oprócz jednego związku, który „bywał” na negocjacjach. Wpadł, „walnął trochę polityki”, trochę osobistych spraw przedstawił i znikał pisać paszkwile po Banku. Szczerze – obawialiśmy się, że lada moment tak sprowokuje przedstawicieli Pracodawcy, że wyjdą i wtedy będziemy mogli postulować, wnioskować i żądać, przemawiając do ściany. Na koniec przyszedł i podpisał Porozumienie wraz ze swoim kolegą.

Pracodawca był bardzo trudnym przeciwnikiem, do końca nie byliśmy pewni, że uda się dojść do kompromisu. Papiery podpisywaliśmy po północy, dnia 05.04. br., bardzo zmęczeni. Na szczęście nasza Pani Mecenas i Mediator w jednej osobie, Malwina Strecker wyłapywała przysłowiowe przecinki w tekście Porozumienia tak, że wszyscy, wspólnie dopięliśmy tekst Porozumienia. Dziękujemy wszystkim, którzy czuli odpowiedzialność za ludzi i dzięki temu odrobiliśmy zadanie. Pracodawcy też dziękujemy, pomimo, że nas nieźle przećwiczył. Teraz Pan Prezes może pobiegnąć na „ściankę” i ogłosić, że Pekao S.A. ma pakiet świadczeń rynkowy, a nawet ponad rynkowy i rozumie odpowiedzialność społeczną 🙂
Mamy dwa pakiety – pierwszy oparty na ZUZP, drugi na kwocie bazowej i stażu pracy. Każdy może wybrać dla siebie korzystniejszy.

„Dialog 2005” jest też przygotowany do wspierania Was na bieżąco we wszystkich sprawach. Mamy prawnika zatrudnionego na etacie w naszym związku, od przyszłego poniedziałku będzie pomocny w interpretacji Porozumienia, będzie udzielał porad naszym Członkom – mail do prawnika: dialog2005.prawnik@wp.pl

Mamy swoje możliwości wsparcia w poszukiwaniu pracy, na naszej stronie internetowej umieściliśmy specjalną zakładkę i tam będzie można się zgłaszać po zwolnieniu z pracy. Więcej szczegółów podamy w późniejszym terminie.

W „Strefie Członkowskiej” umieścimy tekst Porozumienia, nawet w domu możecie czytać.

Tekst porozumienia opublikuje Bank w Intranecie.