List do Pracowników Santander Bank Polska

Niezależnie od tego co robisz, ile zarobisz dla Pracodawcy, w korporacji zawsze siedzisz na minie przeciwpiechotnej. Pozostaje tylko pytanie kto i kiedy spowoduje, że wylecisz. A wszystko w imię zysków – miliony, miliardy…, kwadryliony i dna nie widać. Reorganizacja, oszczędności (najłatwiejsze na kosztach osobowych), globalizacja, cyfryzacja, robotyzacja, chmura – a gdzie w tym wszystkim człowiek?

Polskie media informowały, że hiszpańska Grupa Santander wdraża plan oszczędnościowy i że będą masowe zwolnienia pracowników w Polsce, Portugalii, Wielkiej Brytanii a także w Hiszpanii. W mediach czytaliśmy, że na konferencji w Madrycie wiceprezes grupy Santander Pan Jose Antonio Alvarez, stwierdził, że szczegóły planu zwolnień są „w fazie dopracowywania”.

Według agencji EFE oraz dziennika „La Vanguardia” władze hiszpańskiego banku planują masowe zwolnienia w okresie najbliższych dwóch lat. Media wskazują, że w rezultacie zwolnień bank miałby zaoszczędzić 1 mld euro.

Na stronie internetowej hiszpańskiego Banco Santander czytamy, że po III kwartale wynik grupy wynosi 3658 mln euro. Pani Ana Patricia Botín-Sanz de Sautuola O’Shea pisze na tej stronie, że:

są to solidne wyniki, które podkreślają trwałe, mocne strony Banco Santander biorąc pod uwagę niekorzystny kontekst.

Santander Bank Polska poinformował w raporcie finansowym, że zysk netto Santander Bank Polska w trzecim kwartale 2020 roku wynosi 479,8 mln zł. W mediach czytamy, że zysk banku był o 57,2% wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 305 mln zł.

Po pierwszych trzech kwartałach 2020 roku zysk netto Santander Bank Polska S.A. wynosi 735.551 mln zł netto (1.112.669 mln zł brutto).

Po pierwszych trzech kwartałach 2020 roku zysk netto Grupy Santander Bank Polska wynosi 955,6 mln zł netto (1.619.301 mln zł brutto).

Biorąc powyższe informacje pod uwagę skierowaliśmy pismo do Pana Prezesa pytając m.in.:

  1. Skoro szczegóły planu zwolnień są „w fazie dopracowywania” i mówi to przedstawiciel Grupy Santander, to „jakim cudem” Santander Bank Polska w dwa dni po konferencji prasowej Pana Jose Antonio Alvarez jest już gotowy do przeprowadzenia zwolnień w Polsce? Czy przypadkiem polski Bank nie wyszedł „przed szereg”?
  2. Jeżeli zaś przekaz przedstawiciela Grupy Santander do prasy nie był zbyt precyzyjny, to dlaczego Santander Bank Polska S.A. wiedząc wcześniej o planowanej restrukturyzacji zatrudnienia zwalniał ludzi z przyczyny niedotyczącej pracownika od stycznia 2020 r. i takie zamiary konsultował ze związkami jeszcze w październiku? Tutaj dodamy, że „Dialog 2005” nigdy nie wyraził zgody na kontynuowanie restrukturyzacji Banku w 2020 r. bez socjalnego zabezpieczenia Pracowników, adekwatnego do 2019 r. (Tutaj poruszyliśmy kwestię zwolnień z przyczyny nieleżącej po stronie pracownika odbywających się w trybie indywidualnym w 2020 r.)

Spieszą się ze zwolnieniami, bo zapewne jeszcze w grudniu chcą wręczać pracownikom zwolnienia w prezencie na gwiazdkę, na Święta. Pytamy – gdzie jest odpowiedzialność społeczna tego Banku, o której tak często mówią i piszą? Przecież wiedzą, że obecnie rynek pracy jest na dnie. Ci, którzy w bankach zarabiają dziesiątki tysięcy a nawet miliony rocznie mogą spać spokojnie, oszczędności robi się na zwykłych ludziach. Pracownicy przestraszeni sytuacją, pod presją zwolnienia będą pracować ze zdwojoną siłą, walczyć o wynik do ostatniego dnia w pracy – tak to działa i menedżerowie w bankach o tym dobrze wiedzą, dlatego nie obawiają się o utrzymanie ciągłości biznesowej.

Usiedliśmy już do negocjacji, bo nie ma wyjścia. Polskie prawo dotyczące zwolnień grupowych daje przewagę pracodawcom, zwalniać można w każdym czasie i okolicznościach, nawet przy bardzo dobrej kondycji firmy.

Jedno jest pewne – my nie odpuścimy, nie zgodzimy się na krzywdzące ludzi warunki zwolnień.

Prosimy Was o wsparcie, głos naszych Członków jest dla nas najważniejszy. Piszcie swoje odczucia i uwagi na skrzynkę: organizacjadialog2005@wp.pl

Zaglądajcie do „Strefy Członkowskiej” na naszej stronie internetowej, tam umieszczamy ważne dla Was informacje.

Życzymy zdrowia i siły w tym trudnym czasie,

w imieniu własnym oraz Zarządu „Dialog 2005”

Alicja Jędrych – Przewodnicząca